نوشته شده توسط : سرباز ولایت


در آستانۀ سی و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و فرا رسیدن ایام دهۀ مبارک فجر ، چند رسالت و نتیجۀ ممتاز از جایگاه «امامت ولی فقیه» برای هر ناظر آگاه و بی طرفی قابل ادارک می شود .


اندیشۀ ناب توحیدی امام خمینی - که رحمت و رضوان الهی بر او باد - سرچشمۀ تحولات بنیادین در سرآغاز قرن پانزدهم هجری قمری در ایران و گسترۀ جهان به شمار می آید .


طرح مبحث «ولایت فقیه» برای استمرار امامت امت در زمان غیبت حضرت حجت (عج) که از همان ابتدا با مخالفت و معارضۀ سکولارها ، ماتریالیست ها و ناسیونالیست ها مواجه شد و با درایت شهیدبهشتی (ره) به عنوان یکی از اصول لایتغیر قانون اساسی تثبیت گردید ، طرحی نوین برای ادارۀ عادلانۀ جهان تا آمدن امام زمان (عج) بود .


 


   از تمامیِ دوستان دعوت می کنم که حتماً به ادامه مطلب برویدهرچه زمان پیش می رود و بر تجربۀ ما ایرانیان و شناخت بیشتر جهانیان - به ویژه امت اسلامی - افزوده می شود ، ضرورت بررسی ابعاد انسانی - الهی «ولایت فقیه» برای نجات مسلمانان و مستضعفان عالم بیشتر آشکار می شود و امروز برای هیچ انسان آگاهی نقش بی بدیل ولایت فقیه در شکل گیری و بقای نظام جمهوری اسلامی ایران قابل انکار نیست .


در آستانۀ سی و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و فرارسیدن ایام دهۀ مبارک فجر ، چند رسالت و نتیجۀ ممتاز از جایگاه «امامت ولی فقیه» برای هر ناظر آگاه و بی طرفی قابل ادارک می شود :

1- بقای نظام جمهوری اسلامی در تلاطم حوادث گوناگون دو دهۀ گذشته بی شک مدیون و مرهون این جایگاه الهی است .

2- شکوفایی روز افزون اندیشه های توحیدی امام خمینی(ره) - علی رغم توطئه های مدعیان دروغین - از تعهد و تاکید و روشنگری جانشین شایسۀ آن حضرت یعنی شخص امام خامنه ای نشات می گیرد .

3- حفظ و تقویت انسجام ملّی با وجود همۀ فراز و فرودهای ناشی از خودپرستی عناصر مذبذب و خواص قدرت پرست ، تنها متکی به هدایت های اهلی و مدیریت بی نظیر رهبری خردمندانه بعد از امام خمینی (ره) است .

4- حرکت در راستای بیداری ملل مسلمان و مقاومت ملل مستضعف جهان در برابر گردن کشان و مستکبران که موجب عقب نشینی روز افزون سلطه طلبان از یک طرف و پیروزی های انکارناپذیر جبهه حق طلبان و عدالت خواهان گردیده ، تحت مدیریت داهیانه و دوراندیشی های ولی فقیه زمان بوده است .

5- پیشرفت های شگرف در همۀ حوزه های علمی و فنّی و نفوذ روزافزون جمهوری اسلامی در میان ملل مسلمان و مستضعف که بدون وقفه در دوره های مختلف سیاسی طی 24 سال گذشته استمرار داشته ، مدیون امامت و رهبری شخص امام سیّد علی خامنه ای (مدظله العالی) است که حضور نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین و سایر سرزمین های اسلامی گویای این حقیقت است .

هر جامعه ای برای اینکه پایدار بماند باید به ارزشهای خود توجه داشته باشد در واقع ارزشها سنگ بنای هر نظام سیاسی و اجتماعی را تشکیل می دهند و آنها را قوام و استمرار می بخشند . و نظام ولایت فقیه ، مادر ارزشهاست ، هم به دلیل داشتن رهبری ارزشی با ویژگیهای یک انسان کامل که تجلی ارزشهای اسلامی است و هم با محور قرار دادن خدمت به مردم و هدایت و کمال انسان به عنوان کار ویژه خود و هم به دلیل پیاده کردن احکام نورانی اسلام ، برقراری عدالت ، رفع تبعیض و فساد و مانند آن . و نمی توان از جامعه ای که حاکمیت سیاسی و مقررات قانونی و حقوقی آن مسیر دیگری را پی می گیرند ، توقع داشت که ارزشهای اسلامی در آن نهادینه و به کار گرفته شوند . از این رو هر گونه تحول و جابه جایی در ارزشها ، تزلزل در بنیانهای نظام حاکم ، بروز آسیب های اجتماعی و گسترش ضد ارزشها را به دنبال خواهد داشت پس به طور منطقی حکومت ها باید تمام همت خود را مصروف پاسداشت آنها نمایند بنابر این ولایت فقیه در حفظ ، استمرار و نهادینه سازی ارزشهای اسلامی جایگاهی ویژه دارد ، و ولایت فقیه به عنوان الگوی نظام سیاسی اسلامی در عصر غیبت ، تشریح شده است . و از آنجا که اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی نیز اصلاح امور جامعه و هدایت انسانها به سوی کمال مادی و معنوی را هدف اصلی خود برگزیده ، همه آنچه که بشر را به تکامل راه می نمایاند به عنوان ارزشهای بنیادین نظام سیاسی اجتماعی خود پذیرفته است .

پس قوام حکومت های اسلامی در بقای آنهاست ، در نتیجه حاکم اسلامی قبل از هر چیز باید این ارزشها را پاس دارد تا شاهد فروپاشی نظام نباشد . و در نظریه سیاسی شیعه حاکم جامعه و مجری اصلی احکام سیاسی و اداری و قضایی اسلام باید امام عادل باشد که مظهر آن شخص نبی مکرم اسلام (ص) و ائمه دوازده گانه (ع) اند . و قرآن تعبیر زیبائی دارد که می فرماید : لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَاعَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَحِیمٌ قطعا برای شما پیامبری از خودتان آمد که در رنج افتادن شما بر او دشوار است به [ هدایت شما حریص ، و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است . چنین شخصیتی همانند پیامبر اکرم (ص) با ارزش نگری به اصول و پایه های اسلامی توانست جامعه بدوی عرب را چنان تربیت کند که معیارهای اسلامی را در بهترین نحو مورد عمل قرار دهند و در مقابل قدرتمندترین سران حکومتی زمان خود سر خم نکند .

مردم به انصاف برخیزند . عدالت هم یک ارزش است . اما به گونه ای بر جامعه تأثیر دارد که رواج و نهادینه شدن بسیاری از ارزشها را به خود متکی کرده است . جامعه متّکی بر روابط ظالمانه ، انسجام و هماهنگی خود را از دست داده به جنگ داخلی می انجامد . امام علی (ع) خطاب به یکی از فرماندارانش می فرماید : عدالت را بگستران و از ستمکاری پرهیز کن که ستم رعیت را به آوارگی کشاند و نکنند .

و رهبران اسلامی که الگوی آنها پیامبر است نیز چنین اند با ضد ارزشها نبرد خواهند کرد ، و در عصر غیبت نیز فقیه عادل و آگاه به زمان باید اداره امور کشور را بر عهده گیرد . بر این اساس در عصر غیبت فقها حاکمان حقیقی اند ، « الفقهاء حکام السلاطین » و حاکمیت رسما به آنان تعلق دارد . اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی نیز به تبعیت از امام خمینی (ره) این عبارت را به کار برده است . 

علاوه بر آن ولایت فقیه در تربیت جامعه بر اساس ارزشهای اسلامی نقش بسزائی دارد و ارزشها در حقیقت مجموعه بایدها و نبایدهایی است که مردم باید بپذیرند و اجرا کنند . امام علی(ع) یکی از حقوق ملت را بر امام راهنمایی و تربیت جامعه می داند . بر همین اساس شاگرد گرانقدر مکتبش یعنی امام خمینی با درک این موضوع جایگاه والایی را برای پاسداری از ارزشها قایل شده است . 

نقش دیگر ولایت فقیه در برقراری عدالت در روابط اجتماعی به عنوان ارزش محوری است : قرآن کریم یکی دیگر از اهداف انبیا را اقامه و برقراری عدالت در جامعه بیان می کند و می فرماید : لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَ الْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ . به راستی [ما] پیامبران خود را با دلایل آشکار روانه کردیم و با آنها کتاب و ترازو را فرستادیم تا بیدادگری به مبارزه با شمشیر می انجامد . به این ترتیب نقش محوری ولایت فقیه و حاکمیت اسلامی در پاسداری و گسترش ارزشهای اسلامی کاملاً روشن می شود [i] کتاب کشف الاسرار حضرت امام (ره) می تواند به شما کمک نماید .


نقش ولایت فقیه در تثبیت انقلاب اسلامی

برای هر انقلابی ، پنج مرحله کلی می توان ترسیم کرد :

1 . (تکوین) و پیش زمینه ها و پیدایش انگیزه های تحول در ساختار نظام موجود

2 . (تخریب) و تلاش برای سرنگونی نظام پیشین و پیدایش نظام مطلوب .

3 . (تأسیس) و بنیاد .

4 . (تثبیت) و قانونمند ساختن نهادها و تشکیلات جدید براساس اهداف انقلاب و تحکیم مواضع .

5 . (تداوم) و نگهبانی از دستآوردهای انقلاب و مبارزه با آفات ، تحریفها و کارشکنی ها .

انقلاب اسلامی ایران ، به رهبری امام خمینی ، چهار مرحله از مراحل فوق را پشت سر نهاده و اینک ، در کار تداوم و نگهبانی از دستاوردهاست که مرحله پنجم است . ان شا الله . . .


منبع : بولتن نیوز


تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 17 بهمن‌ماه سال 1392 | نظرات (3)
 
وصیت شهدا
تماس با ما
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
نوبت شما
شبکه وبلاگی استان کردستان
معبر سایبری فندرسک درصف انتظار لوگوی عصر ظهور طلایه داران ظهور  نقطه ی وصل سایت شهید حاج احمد کاظمی پایگاه اینترنتی حامیان ولایت سیّد علی ردپاکلیپ حسینی ها   مقر افسران جنگ سایبری  سربداران پرواز جوان فریاد مهتاب سمت مهدی (عج) ? پاتوق منتظران پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم ثامن تم تصویردل پایگاه فرهنگی مذهبی ما همه رهسپاریم مشت پولادین بسیجی بی پلاک  به سوی ظهور kale feri سرداران گمنام مخلوقات ذهنی یک جوجه وبلاگ نویس چشم انداز ایران - سال 1404 آخرالزمان انتظار مهدویت گذر از افلاک همسنگری بوی سیب جنگ و زن عطر کربلا پایگاه مذهبی بشیران سرباز آخر بصیرتی ها اشعار اهل بیت (ع) طلعت آدینه زینت یار عصر ظهور مولا مهدی گل یاس چفیه های بهشتی سرباز صفر مدح عشق طرح باتو حرف می زند بیرق عشق پایگاه اطلاع رسانی کاشف دایرکتوری افسران ارزشی یاران یار شبهه کلیپ پایگاه سایبری منجی صلح تیم سایبری پلارک پیدای پنهان لوگوی شهدای شهر چلیچه پایگاه اندیشه ندبه لوگوی ما کبوتران حریم ولایت امام مهدی (عج) ظهور امام زمان آفتاب ولایت حلقه شهید همت جنگ ما مجاهدین مهدی موعود(عج) لحظه ی ظهور معبر سایبری ساوه حباب یخی
   
امام زمان می آید انجام می دهد ، یعنی چه ؟! امروز تکلیف شما چیست ؟ شما امروز باید چه بکنی ؟ شما باید زمینه را آماده کنی ، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه ی آماده ، اقدام فرماید . از صفر که نمی شود شروع کرد ! جامعه ای می تواند پذیرای مهدی موعود باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد ، و الا مثل انبیاء و اولیای طول تاریخ می شود . . . پس می شود زمینه ها را فراهم کرد . وقتی چنین زمینه هایی ان شا الله گسترش پیدا کند ، زمینه ی ظهور حضرت بقیه الله نیز پدید می آید و مساله ی مهدویت این آرزوی دیرین بشر و مسلمین تحقق می یابد . امام خامنه ای ( حفظه الله)